A'dan Z'ye Spiritüalizm ve Parapsikoloji Sözlüğü

Sozlukte 417 kayit var.
Sozlukte arama yap
ile baslayan iceren kesin benzer gibi
All A B Ç D E F G H İ K L M N Ö P Q R S T U V Y Z
Terim Tanimlama
Pirokinesis

Zihinsel oalrak temas olamdan ateş kontrolü veya ateş yakmadır. Bu olayın adı: "Pyrokinetic Poltergeist Phenomena" yani "Uzaktan Zihin Etkisi ile ortaya çıkan kendiliğinden yanmalardır". Pirokinezi olayın yakma kısmını, poltergeist ise tekinsiz yer kısmını ifade eder. Hayaletli evler, kendiliğinden taşlanan evlerin farklı bir şeklidir. Yanma olayının adı PİROKİNESİS'dir. Kontrolsüz. Ardında yeteneğini ve neden oladuğunun farkında olmayan bir çocuk vardır. Zihnin-maddeye etkisini bilmeyen... Kontrol edemeyen... Konuyla ilgili yabancı literatürde 1848 yılından bu yana incelenmiş bir çok vaka var. Yangın uzmanları, sigorta şirketleri ve bilim insanları yangınların nedenini araştırmış. Ancak açık bir neden bulamamışlar. Olaya el atan parapsikologlar ise bu tür olaylarda bir çok ortak özellikler tespit etmişler. Türkiyede de bir çok bölgemizde gazete haberi olmuş vakalar vardır. Ancak bu vakalar sadece ülkemize özgü değildir. Nijeryadan Malezya'ya, Amerikadan Almanyaya kadar her yerde olmaktadır.

Türkiyede de bir çok bölgemizde gazete haberi olmuş vakalar vardır. Örneğin ülkemizdeki vakalardan bazıları; Siirtteki Toprak ailesine ek olarak, Şanlıurfa'dda Zeki Taş ailesi, Yozgatta Mevlüt İncekara ailesi, Van Karakoç köyünde bir evde, Kırşehir'in Kaman ilçesine bağlı Çadırlı Kör Mehmet köyünde Sultan Alçay'ın evinde, Adıyaman’ın Kahta ilçesi Narince köyünde Ahmet Çelik'in evinde benzer yanma ve tutuşma olayları basına konu olmuştur.

Ancak bu vakalar sadece ülkemize özgü değildir. Nijeryadan Malezya'ya, Amerikadan Almanyaya kadar her yerde olmaktadır. Vaka örneklerini burada görebilirsiniz: http://www.evrenindili.com/index.php/forum-tartisma/99-kendiliinden-yanma Olayların ortak özellikleri şunlardır; Olay 1848'lerden beri bilinmekte ve dünyada kayıt altına alınmaktadır, Yapılan araştırmalarda olayın sorumlusu hemen daime ergen veya ergenliğe yakın bir KIZ çocuğu veya çocuktur. Kız, Genelde ruhsal bir sıkıntısını kontrol edeilemeyen kendiliğinden yanma şeklinde dışarı yansıtmaktadır. Bunu isteyerek yapmamaktadır. Altında çocuğa ait bir sıkıntı, mutsuzluk vardır Bu tür olaylarda KİŞİLER genelde zarar görmez ve yanmazlar. Çok korkarlar. Yangın genelde kendi kendi ile sınırlıdır ve dağılmaz. Sadece yangın değil ses, uçuşan taşlar-taşlanma veya evde eşyaların düşmesi, elektrikli aletlerin sıklıkla bozulmasını da (poltergesit = tekinsizyer) yaratabiliyorlar Yangınlar genellikle çocukla ilişkilidir yani bulunduğu yerde veya geçtiği yerlerde Bilimsel araştırma yapacak kişilerin bir şey bulması mümkün değil. Yüzlerce vaka örneği var. Belki yerin manyetik alanında yangın yerlerinde veya günlerinde dalgalanma veya artış olabilir. Bilim adamlarına "Pyrokinetic Poltergeist Phenomena" deyince çok saçma diyebilirler. Ama cin-peri açıklamalarından çok daha fazla saçma değildir. Muhtemelen öyle diyecekler veya haberimiz yok, o da ne diyeceklerdir. Zaten araştırılarsa raporda "açıklanamadı" diye bir yanıt çıkacaktır.

Aile ve herkes, muhtemelen cin-peri işidir diye düşünüyorlar. Küççücük bir çocuk veya kız "Kız nasıl yapabilir!" İncelenen vakalarda genelde çocuk veya aile bireylerinde, yangınlar başlamadan önce kaynaklanan, - yangın korkusuyla ilişkili olmayan - ciddi psikiyatrik sorunlar görülmüş. Öncelikle kız çocuğu -yoksa erkek- o da yoksa ardından anne-baba... Ama genelde %90 kız çocuğu, ergenlik veya hemen öncesinde. Bir vakada adet görme ile vey isteklerin karşılanması ile geçmiş yangınlar. Bu kişiler sadece yangın değil ses, uçuşan taşlar-taşlanma veya evde eşyaların düşmesi, elektrikli aletlerin sıklıkla bozulmasını da (poltergeist = tekinsizyer, hayaletli, perili evler ve yerler de deniliyor) yaratabiliyorlar. Genelde ailedeki çocuklarda 7-13 gibi bir yaş aralığı var.

Teknik olarak şunu bilmek lazım. YANMA için oksijen ve ısı gerekiyor. Belli bir ısıda tutuşma ve ardından yanma başlar. Kendiliğinden yanabilen maddeler vardır. Kimyada. Mesela silan, pyroforik gaz veya rubidyum. Bunlar 30 derecede kendiliğinden tutuşur. Beden ısısının 36 derece veya soluk verirken havanaın 30 derece üzerinde olduğunu hatırlarsak, üfleme ile alev alabilir bu maddeler. Bu kimyasal kendiliğinden, dokunmadan yanmadır.

Burada dışarıdan değil de İÇERİDEN ısı=termal enerji veya atom-molekül titreşimleri ortaya çıkıyor. Belli bir TUTUŞMA derecesine ulaşınca da yanma başlıyor. Görüntülerden anlaşılan TAM yanmanın olmadığı. Genelde KISMI yanmalar var. Ve KOLAY TUTUŞABİLİR ve YANABİLİR NESNELER (yastık-mont gibi) yanıyor. Yanma hızı da genelde YAVAŞ.

Bu kız(lar) acaba Ben-10 veya Avatar ya da Pokemon izlemiş mi? Orada da uzaktan yakmalar var. Ya da özentisi mi var? Arkadaş ilişkisi nasıl? Taşındıkları yerlerde rahat edemediği veya mutlu olamadığı bir şeyler var mı? İkinci kardeş doğumu ile mi başladı? Okuldaki bir sıkıntı ile mi? Öfekelenince mi oluyor? Sınav zamanları mı? Aİlede mistik deneyimler var mı? Uyku sırasında da oluyor mu? Ailede, geçmişlerinde başka paranoram durumları olanlar var mıymış? şeklinde sorgulanmalılar...

Özetle, çıkan yangınlar dikkat çekme şuuraltı özentisi de olabilir, hayattaki yaşam şartlarından veya ortamdan memnuniyetsizlik de (beğenilmeyen oku, ev, mont, arkadaşlar...) veya yoğun kaygının bir yansıması/ürünü de olabilirler. Bu memnuniyetsizlik bir şekilde dış dünyada yanma şeklinde tepkiyle ortaya çıkıyor.

Diğer ayndan, psikiyatrik hastalık olan YANGIN ÇIKARMA tutkusu genelde %99 erkeklerle ilişkidir. O duruma PİROMANİ denir. Yangın çıkarma hastalığıdır ve kendileri karşı konulamaz şekilde yangın çıkarırlar ama bu durum öyle değil...

İNCELEME Ev-okul video kayıt altına alınmalı. Muhtemelen kimse görülmeyecek yangın çıkaran veya kendiliğinden yanmaların BÜYÜK OLASILIKLA BAŞLANGICINI yakalayamayacak! Yakalanır ise de PİROMANİSİ olan psikiyatrik yakma hastalığı olan birisi tespit edilemeyecek.

Aileye ve özellikle çocuklara psikolojik değerlendirme şart... Bir sorun ve sıkıntı kimde var?

Bu kız acaba Ben-10 veya Avatar ya da Pokemon izlemiş mi? Orada da uzaktan yakmalar var? Ya da özentisi mi var? Arkadaş ilişkisi nasıl? Taşındıkları yerlerde rahat edemediği veya mutlu olamadığı bir şey olmalı? Kız değil ise anne-baba? geçimsizlik? Ne zaman başladı? İkinci kardeş doğumu ile? Okuldaki bir sıkıntı ile? Öfekelenince mi oluyor? Sınav zamanları mı? Ailede mistik deneyimler var mı?

Yerin manyetik alanında değişimleri ölçme...

TEDAVİ ve ENGELLEME YOLU Çocuğun psikolojik olarak araştırılması ve psikologca değerlendirilmesi lazım. İstekleri, memnuniyetsizlikleri vardır. Düzeltme yoluna gidilmeli ve psikolojik sorun araştırılmalı. İstediği veya mutlu olmadığı durumlarda daha çok çıkacaktır yangınlar. Çocuk büyüyünce kendiliğinden kaybolabilir. Mens/adet görünce yanmaların durduğu vakalar vardır.

Çocuk suçlanır tarzda olayla ilişkilendirilMEMELİ. Çocuk ilişkisi var ise de KENDİNDEN OLDUĞUNU anlamıyor ve BİLİNÇALTI YANSIMASI muhtemelen. Suçlanmadan, alttaki SIKINTISI PSİKOLOJİK DÜZELTİLMELİ. ASLA SUÇ ÜSTÜNE ATILIR GİBİ YAPMAMALI.

Bunun bir adı var: Pyrokinetic Poltergeist Phenomena ya da TEKRARLAYAN PSİKOKİNETİK PİROKİNEZİ.

Glossary 2.7 uses technologies including PHP and SQL