Siteye Giriş-Kayıt

Hesabınız ile giriş yapın veya kayıt olarak şifre edinin.Kelimeler

Ara.24 Pirokinesis
Ağu.02 Cadı Tahta
Ağu.02 Zombi
Ağu.02 Zener Kartları
Ağu.02 Yoga ( Yoga )

Ayın Evreleri

İstatistikler

Üye Sayımız : 14801
Makale sayısı : 269
Web Bağlantıları : 51
İçerik Tıklama : 2212509
Designed by:
TRT'nin sansürlediği BİLİMİN KIYISINDA belgeseli!

BİLİMİN KIYISINDA adlı belgesel paranormal olayları ve duyular dışı olayları ele alan ve çekimleri neredeyse bir yıl, bir yılda montajı süren, ödüllü yönetmen TÜLİN SERTÖZ tarafından hazırlanan sıradışı belgeseldi. 14 Kasım 2014 akşamı saat 22:30'da TRT BELGESEL kanalında bir hafta önce yayın akışında belirtildiği üzere yayınlanması beklenirken, aynı gece yayından kaldırıldı. TRT BELGESEL'de, yayında 1-2 saat önce "yayınlamayın yerine başka bir şey yayınlayın" uyarısı ile yayından kaldırıldı. Daha doğrusu sansürlendi. Neden kaldırıldı yayından? Tam ayrıntıları öğrenemediysem de sanırım bazı bölümlerinde olan "ruh çağırma, fal, büyü, kehanet" gibi konular nedeniyle eleştiri alırız diye ve kamu açısından uygun olmayacağı düşünülmüş. Ya da kişisel kaygılarla eleştirilirim koltuğumu kaybederim. Çünkü ruh olmazmış ve çağrılamazmış, gelen aslında cin'miş uzmana göre! Adam sanki bu konulara uzman ve ruhçuluğun tarihini biliyor. Bu tartışmaları zaten bizlerde yapıyoruz, bilim insanları da parapsikologlar da yapıyoruz... Gelen bilginin kaynağı ne diye.

 

Belgesel ideolojik veya siyasal hiç bir teme içermediği halde, ilk 5 bölümü yayın denetleme kurulu tarafından izlenmiş ve yayınlanabilir denmesine ve yayın planına alınmasına karşın 2-3 saat öncesinde yayından kaldırlıyor. Sonuçta adı üstünde bu belgesel ve BELGELEME. Yani toplumdaki öznel deneyimleri dökümente etmiş yönetmen.

Şunu da eklemek isterim. Bu benim belgeselim değil. Ben bazı bölümlerinde yer alıyorum ve son montajda ne kadar yer aldığımı da bilmiyorum. Yani kişisel bir durum değil ama toplumsal bir hal alacak olay. Ama biliyorum ki çok iyi bir belgesel, ÖDÜLLÜ yönetmen Tülin Sertöz çok uğraştı ve sadece montajı bir yıl sürdü.

Her türlü bilgi değerlidir. Biliyorsunuz ki çok sıradışı, saçma, inançlara aykırı veya garip belgeseller yapılabiliyor ve belgesel kanallarında yayınlanabiliyor. Dolayısı ile kanal müdürünün isteği ile bir belgeselin yayından kaldırılmasına uygun tepkiyi vermeliyiz.

Bu amaçla TRT genel müdürü, başbakanlık, basında tanıdığınız kişilere, mailden veya twitteerdan ulaşıp kişisel karar verenleri uyarmak ve yayınlatmaya zorlamalıyız.

Belgesellerin yasaklandığı bir ülkede, belgeselleri zamanında izlemek istiyoruz ve RTÜK cezaları zamanı dolsun diye yayınlanan  belgseller gibi 20 yıl sonra izlemek istemiyoruz.

Belgeselin yasaklandığı bir ülke!

Doç. Dr. Sultan Tarlacı
www.EvreninDili.com


Tepkimize Katılmanız için lütfen aşağıdaki iletişimleri kullanın!
TRT BELGESEL için mail atabileceğiniz adres
Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Twitter yorumlara ekleyiniz
@TRTKurumsal @TRTTelevizyon @TRTBelgesel @TRTBelgeselFilm

https://twitter.com/trtkurumsal

Facebook
https://www.facebook.com/TRT.Kurumsal

 

Yorumlar   

 
0 #19 Cavidan ertaş 18-03-2020 23:25
Hayatın gerçeklerini görmek istemiyorlar gözleri bağlı kulakları sağır olsa ne olacak olan yine olacağına varır
Alıntı
 
 
0 #18 dilek 17-01-2016 00:04
sansüre ben de karşıyım.trt yayınlamıyorsa başka kanallarda veya internette yayınlanamaz mı
Alıntı
 
 
0 #17 dilek dilek 05-07-2015 22:29
Belgeselimi istiyorum.
Alıntı
 
 
0 #16 NEZİH TURAN 16-04-2015 17:34
Bana kalırsa batıl denilen dini kaygılardan ötürü trt ekranlarından yine devlet yetkililerince engellendi.Öyle ya trt bence hükümet ve Cumhurbaşkanına hizmet eden onların görüş ve fikirlerini halka yansıtan ve aynısından oluşturulmaya çalışılan bir tv kanalı.Anlaşıla n kendilerine belgeseli yayınlamayı yakıştıramayıp engellemeyi uygun görmüşler.
Alıntı
 
 
+6 #15 mecit aslan 29-01-2015 03:23
Şu belgeseli yayınlasanızda seyretsek
Alıntı
 
 
0 #14 tanrikulu 20-12-2014 00:49
cok ozel yerlere gelicez yakında.hissedi yorum
Alıntı
 
 
+1 #13 ahmet kömürcüoğlu 19-12-2014 23:31
Ağabeyleri kızmasın diye yapmışlardır bunu...Medeni olmak için daha kırk fırın ekmek yememiz lazım.
Alıntı
 
 
+1 #12 Cemv 18-12-2014 21:37
Bizler Batılı Ülkelerin Milyonlarca dolar harcayarak gerçekleştirdiğ i projeleri vizyon olarak görebiliyoruz.B ir cent bile harcamadan.Risk leri ,olabilecek tehlikeleri hissedebiliyoru z. Fakat ülkemizde bizi kullanan yok.Binlerce dolar harcayarak , ekipmak,zaman,e mek vs kullanarak ülke için bilgi toplamaya çalışıyoruz. Bizim Bildiğimiz şeyleri ise sadece yazarak vayy nasıl bildi deniliyor ve geçiliyor.Kulla nılmayan değerler olarak kalıyoruz.
Kendi adıma hissettiğim gördüğüm Vizyonlar
17 Ağustos depremi,11 eylül saldırıları,düş en uçaklar,birlikl erimize yapılan saldırılar,Gezi olayları..En önemlisi Maltepe sahıl bantı cevizli açılarına (2001-2002) uçakla bırakılan deprem bombası . Yakın gelecekte meydana gelecek bir göktaşı çarpması. Ülkemiz sahillerinide etkileyecek mega tusunami...Kişi lerle ilgili gördüğüm vizyonlar.Gelec ekler ilgili olmamış vizyonlar .
Alıntı
 
 
0 #11 emir altun 14-12-2014 18:19
1 aydır siteye girildiğinde karşımıza çıkan, bir belgeselin başına gelen hadise ile alakalı Sultan Bey'in yazısına kanaat belirtme "veya kanaat belirtmeme" tavrının ortaya koyduğu bir "hâl"i tahlile tâbi tutmak ,bu sitenin ziyaretçi ve demirbaşlarının neden ilgisiz kaldığını anlamak lâzım.Sansür ve yayınlanmama uygulaması hakkında"kanaat leri ifadeden kaçınma", nasıl bir iklimin içinde bulunduğumuzu mu gösteriyor?Ben belgeselin yayınlanmamasın ın tahmin ettiğim gerekçesinin ne olduğunu Sultan Bey'e iletmiştim.1 ayda sadece 10 kişinin yorum yapmasının bu sitede bir başlık açılarak tartışılması uygun olur kanaatindeyim
Alıntı
 
 
+6 #10 Nurhan Kaya 22-11-2014 18:20
madem sansürledıler sız de burada bu sıtede yayınlayın o belgeselı olmaz mı?
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile